„Cukier krzepi, ale Wedel jeszcze lepiej” - to jedna z wersji popularnego w międzywojennej Polsce sloganu „Cukier krzepi” stworzonego przez Melchiora Wańkowicza w 1931 roku. W istocie, produkty firmy Wedel– czekolada do picia i ta w tabliczkach, kakao oraz ptasie mleczko to ponadczasowe desery. Powszechnie znane i lubiane, obecne w polskich domach od przeszło 160 lat, kojarzą się z przyjemnością i błogimi chwilami.
Początki firmy będącej potentatem na rynku słodyczy w Polsce sięgają 1851 roku. Wtedy to, Karol Wedel podjął odważną biznesową decyzję i założył fabrykę czekolady oraz własny sklep przy ul. Miodowej w Warszawie. Ryzyko było duże, ponieważ w połowie XIX wieku wyroby czekoladowe nie były w Polsce znane, a ziarna kakaowca bardzo drogie i trudno dostępne. Sukces Wedla przyszedł po roku, gdy jego pierwszy produkt – karmelki śmietankowe – podbiły serca warszawiaków. Przez kolejne 80 lat, aż do wybuchu II wojny światowej, firma świetnie prosperowała a swój pełen rozkwit osiągnęła pod rządami Jana Wedla, wnuka Karola a syna Emila, który w historii zapisał się tym, iż ze swojego podpisu uczynił słynne logo firmy. Ten najmłodszy z dynastii Wedlów, w 1934 roku wybudował jedną z najnowocześniejszych fabryk w II Rzeczpospolitej. To właśnie w niej powstały receptury na słynne Ptasie Mleczko, Mieszankę Wedlowską czy czekoladę Jedyna. Produkty Wedla przez lata eksportowano do wielu krajów Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. „Klan” Wedlów tak bardzo dbał się o wysoką jakość surowców do produkcji czekolady, że zdecydował się nawet na zakup plantacji kakaowych w egzotycznych krajach.
Blaszana puszka po kakao firmy E. Wedel, Muzeum Miasta Gdyni
Graficzny motyw owoców kakaowca i wypływający z nich strumień aromatycznego kakao spływający wprost do porcelanowej filiżanki zdobią blaszaną puszkę będącą opakowaniem jednego z flagowych produktów firmy Wedel w latach trzydziestych XX wieku – „czystego” kakao. Puszka ta powstała w krakowskich Zakładach Przemysłowych dla Wyrobu Reklam Artystycznych i Opakowań z Papieru i Blachy „Artigraph” S.A., założonych w 1929 roku. Firma „Artigraph” wytwarzała różnorodne produkty reklamowe, takie jak: wywieszki, plakaty i emaliowane szyldy z blachy. Zakład zajmował się również produkcją opakowań do produktów spożywczych takich jak marmolada i olej oraz konserwy mięsne i rybne, a także blaszanych pudełek na kremy kosmetyczne i pasty do obuwia.
Blaszana puszka po kakao firmy E. Wedel, Muzeum Miasta Gdyni
Puszka po kakao E. Wedla, przyciągająca wzrok egzotyczną ikonografią ukazująca ciemnoskórego mężczyznę z koszem pełnym owoców kakaowca na głowie, dzięki ocynkowanemu wnętrzu i barwnie malowanej warstwie zewnętrznej była atrakcyjnym wizualnie opakowaniem spożywczym wielokrotnego użytku. Tego rodzaju blaszane pudełka na kawę, herbatę czy właśnie kakao były, obok szklanych i ceramicznych naczyń, najbardziej charakterystycznymi i najpopularniejszymi pojemnikami wypełniającymi kuchenne półki w międzywojennej Polsce.
Weronika Szerle
Powrót ZOBACZ NA OSI CZASU