Piosenka, w której jest wszystko, co świąteczne

"Będzie kolęda" Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Zielińskiego

Dźwięk dzwonków, chór polifoniczny, swojska ludowość, ciepły męski głos oraz tekst, w którym prawie każde słowo przywodzi na myśl święta. Czy taka piosenka może uniknąć otarcia się o kicz i tandetną „magię świąt”? Tak, jeśli muzykę pisze Andrzej Zieliński, tekst układa Wojciech Młynarski, a piosenkę nagrywają Skaldowie.

 

W 1968 roku ukazał się longplay Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał. Była to druga płyta zespołu Skaldowie, od 1965 roku szturmującego polskie sceny muzyczne z bardzo swoistą odmianą progresywnego rocka. Tytułowy przebój, wydany wcześniej jako singiel, podbił serca słuchaczy, stał się radiową piosenką roku i zapewnił płycie entuzjastyczne przyjęcie. Inne utwory składające się na album bynajmniej nie pozostają w jego cieniu. A są to piosenki bardzo zróżnicowane: znajdziemy cytaty z muzyki tradycyjnej różnych regionów i stylizacje muzyki poważnej rozmaitych stylów, a także awangardowe brzmienia rockowe. Na płycie został umieszczony też jeden z pierwszych polskich przebojów, który można zaliczyć do kategorii Christmas songs – piosenka Będzie kolęda.

LP Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Pronit 1968, projekt graficzny i zdjęcia M.Karewicz, źródło: www.skaldowie.pl 

Słuchając jej, odnosimy wrażenie, że twórcy postawili sobie za cel, aby w każdy możliwy sposób przywoływać atmosferę świąteczną. Początkowy fragment jest śpiewany a cappella w czterogłosie, a więc w stylu typowym dla chórów kościelnych i bliskim na przykład chorałom Jana Sebastiana Bacha czy psalmom Mikołaja Gomółki. Następnie słyszymy dzwonienie janczarów używanych przy kuligu oraz głębszy ton jakby kościelnych dzwonów. Piosenka biegnie tempem pędzących sań. Tekst jest dość wyrafinowany, a słuchaczowi wpadają w ucho przede wszystkim pojedyncze wyrazy, zdania, brzmienia. Ciepły baryton Jacka Zielińskiego z chórkiem żeńskim (w tej roli zespół Alibabki) w zawrotnym tempie wymienia kolejne elementy świątecznych przygotowań.

Będzie kolęda w wykonaniu Skaldów, źródło: Youtube

Autorzy znakomicie oddają nastrój radosnej przedświątecznej krzątaniny. Wojciech Młynarski, mistrz lawirowania w niedomówieniach, zręcznie unika ewidentnych odniesień do religijnego charakteru Bożego Narodzenia, aby piosenka bez problemu mogła funkcjonować w publicznych mediach PRL-u. Odwołania te przechodzą na mniej uchwytną sferę muzyczną. Tekst zaś maluje sielankowy obraz, język jest stylizowany na gwarę, a „scenografia” raczej wiejska: makutra, babki drożdżowe, szopka, jemioła i biały obrus. Widzimy wyidealizowany obraz, dość odmienny od tego, który znamy z dzisiejszych świątecznych przebojów. Brak w nim nie tylko „magii świąt”, ale też prezentów i opłatka, a na choince płoną świeczki, a nie lampki.

Będzie kolęda w wykoaniu Meli Kotulak, źródło: Youtube

Sprzątanie i przygotowania w kuchni to główne oznaki zbliżającej się Wigilii. Po dwóch wartkich zwrotkach powraca melodia wstępu, tym razem nucona przez Alibabki, i całość zamyka zaskakująca pointa: „Święta, Święta i już po – i już po”.

Będzie kolęda w wykonaniu Zakopower, źródło: Youtube

Świąteczny przebój Skaldów był jedną z pierwszych tego typu propozycji na polskim rynku muzycznym i na stałe wpisał się w grudniowe ramówki rozgłośni radiowych. Muzyka i tekst, które mają w sobie tak wiele finezji, inspirują kolejne pokolenia wykonawców i coraz częściej słyszymy nowe, ciekawe propozycje wykonania tego przeboju z czasów młodości dziadków. Również Skaldowie będąc wciąż aktywni koncertowo, chętnie wykonują ten dawny utwór.

Karolina Szurek

 

Powrót ZOBACZ NA OSI CZASU
drukuj wyślij facebook

Szczupaki, karpie, liny, łososie – zwyczajnie lub na kolorowo. Ryba, czyli tradycyjne, postne danie na wigilijnym stole.

Boże Narodzenie w siedemnastowiecznej zagrodzie. Ekspozycja w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Wigilijne maskarady kaszubskich "gwiôzdek". Maszkarony i akcesoria kolędnicze ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku

Rajskie jabłuszka, pierniczki, gwiazdy i anielskie włosy, czyli magia ozdób choinkowych

 

Moda na choinkę. Drzewko bożonarodzeniowe w polskiej tradycji
Kutia – przysmak wigilijny kresów