Gra o niepodległość

Magazyn

Historia to nie tylko fakty i daty, to także ludzie i obiekty (przedmioty) – świadkowie wydarzeń. Opowieści, które przeczytacie w magazynie, zaczynają się od obiektu muzealnego; możecie obejrzeć go z bliska, a potem poznać jego historię, grając o niepodległość.

Gry często odtwarzają sytuacje z prawdziwego życia. Tak naprawdę to życie jest grą – są gracze, reguły, wypadki losowe, jest konieczność podejmowania decyzji, czasem w sposób przypominający rzut kostką. Historia także jest grą, a jej odsłoną (questem) było dążenie do odzyskania niepodległości – od I rozbioru poprzez powstania, kongresy, pertraktacje, pracę nad utrzymaniem i rozwojem społeczeństwa w warunkach braku państwowego organizmu aż do wojny światowej i wydarzeń, które doprowadziły do sukcesu 1918 roku. Ten okres to gra pełna zwrotów, sukcesów, porażek, przemyślanych, ale i przypadkowych decyzji, dobrych i złych wyborów. Na wiele spraw gracze nie mieli żadnego wpływu – to los rzucał kostką i tak decydował o dalszym przebiegu rozgrywki.

Magazyn Gra o niepodległość, 2018

W taki właśnie sposób staraliśmy się pokazać w magazynie Gra o niepodległość proces wiodący Polaków do odzyskania niepodległego państwa. Historia nie składa się wyłącznie z wielkich bitew, wojen i powstań, podzieliliśmy więc tę grę na cztery ścieżki. Każde zjawisko czy wydarzenie pojawia się na jednej ze ścieżek, nie pozostając jednak bez wpływu na pozostałe ścieżki – to właśnie odwzorowaliśmy w „Podsumowaniach rund”.

Historia to nie tylko fakty i daty, to także ludzie i obiekty (przedmioty) – świadkowie wydarzeń. Opowieści, które tu znajdziecie, zaczynają się od obiektu muzealnego; możecie obejrzeć go z bliska, a potem poznać jego historię, grając o niepodległość. Wyobraźcie sobie, że los polskiej państwowości jest w waszych rękach. Po przejściu gry o niepodległość level hard zrozumiecie, jak niezwykłym sukcesem było to, co wydarzyło się sto lat temu.

Pobierz magazyn:

gra.pdf

Muzea, szkoły oraz instytucje kultury, które chciałyby otrzymać wersję papierową magazynu, proszone są o kontakt mailowy: historiaposzukaj@nimoz.pl


Powrót
drukuj wyślij facebook