HISTORIA: POSŁUCHAJ 

ZIEMNIAKI W DONICZKACH, KRÓLIKI W ŁAZIENCE, MĄKA Z PERZU

Posłuchaj podcastu o KUCHNI CZASÓW OKUPACJI

Jak radzili sobie Polacy w czasie okupacji z niskimi przydziałami na jedzenie, które wprowadzili hitlerowcy?

dowiedz się więcej

Skoro kawę wytwarzano ze zboża, to z czego robiono chleb? Skoro biszkopt był z ziemniaków, to z czego powstawał na przykład tort? I co można przyrządzić z fasoli? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule Joanny Mruk, pod tytułem „Ziemniaki na pierwsze… na drugie… na trzecie. Kuchnia w czasie okupacji hitlerowskiej”.

posłuchaj innych podcastów

Sprawdź swoją wiedzę

Zapraszamy do historycznych fiszek - interaktywnego narzędzia edukacyjnego. Przygotowaliśmy krótkie pytania i odpowiedzi korespondujące z materiałami dydaktycznymi, które znajdziesz w zakładce HISTORIA: ŚCIĄGNIJ. 

W fiszkach poza wielkimi datami traktatów, bitew i koronacji przypominamy te mniej eksponowane, ale równie ważne dla naszej historii: odkrycia naukowe, premiery filmowe, sukcesy polskich artystów i sportowców. Celem fiszek jest ugruntowanie i podsumowanie wiedzy, ale także zachęcenie do samodzielnego odkrywania fascynujących wydarzeń z przeszłości prezentowanych na portalu HISTORIA: POSZUKAJ. Zapraszamy do strony Historia: fiszki.

Zobacz HISTORIA: ŚCIĄGNIJ! Czyli MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Zespół portalu HISTORIA: POSZUKAJ opracował dwa zestawy pakietów dydaktycznych. Pierwszy – przeznaczony dla nauczycieli szkół podstawowych, drugi – dla nauczycieli i uczniów szkół średnich. Każdy składa się z kilkunastu artykułów wybranych z zasobu portalu, wprowadzenia metodycznego zawierającego charakterystykę materiałów oraz z propozycji ćwiczeń ułatwiających pracę ze wskazanymi tekstami. Autorami artykułów są specjaliści – historycy i historycy sztuki, naukowcy, muzealnicy, nauczyciele, wytrawni popularyzatorzy historii. Zapraszamy do Historia: ściągnij!