Muzeum Narodowe w Warszawie.

Program edukacyjny towarzyszący wystawie Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918

Historia: poszukaj oraz Muzeum Narodowe w Warszawie Zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach rodzinnych oraz warsztatach dla licealistów, które towarzyszą wystawie "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918".

Jak drogę do niepodległości widzieli artyści? Ekspozycja „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” zestawia artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX wieku z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa. Dziełom ze zbiorów MNW towarzyszą prace współczesnych twórców – Piotra Uklańskiego oraz Przemysława Trusta Truścińskiego, podejmujące dialog z tematyką wojny, niepodległości, sztuki narodowej.

Adam Bunsch, Karabinowa kula, 1929, fot. K. Wilczyński, Muzeum Narodowe w Warszawie, materiały prasowe

Na wystawie znajdują się prace powstałe tuż przed odzyskaniem niepodległości – dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i dziesiątków innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ukazana została walka o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba, Leona Wyczółkowskiego, a także udział polskich artystów w działaniach wojennych i pokazany przez nich obraz wojny i walki o niepodległość.

Historia: poszukaj zaprasza na bezpłatne działania edukacyjne:

RODZINNE NIEDZIELE

11, 25 listopada, 2, 9 grudnia, 17 lutego / niedziela / 12.00
warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów

zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

11 listopada, 2 grudnia

Legenda o koronie

W dziełach artystów tworzących w czasach zaborów przeplatają się legendarne, bajeczne i historyczne dzieje naszego kraju. Obejrzymy prace obrazujące tęsknoty i marzenia o wolnej Polsce i stworzymy własne – podejmujące temat wolności.

bezpłatne bilety online i w kasie od 6 listopada i 27 listopada

 

25 listopada

Przygoda z folklorem

Podhalańscy zbójnicy, kolorowe stroje ludowe i słowiańskie bóstwa – to inspiracje artystów, którzy poszukiwali nowego stylu, wyrażającego ducha odrodzonego państwa. Obejrzymy prace odwołujące się do ludowej tradycji i stworzymy własne barwne kolaże, wykorzystujące motywy z prac Zofii Stryjeńskiej i Władysława Skoczylasa.

bezpłatne bilety online i w kasie od 20 listopada

 

9 grudnia

Awangardowe eksperymenty

Wyruszymy szlakiem nowych form w sztuce. Poznamy twórców, którzy inspirowali się malarstwem kubistów, futurystów i ekspresjonistów. Porozmawiamy o tym, jak wyrazić w malarstwie pęd szarży ułańskiej. Przekonamy się, którzy artyści zaczęli malować jak dzieci. Damy upust własnym emocjom i fantazji w działaniach plastycznych.

bezpłatne bilety online i w kasie od 4 grudnia

 

17 lutego

Jak zrobić pomnik?

Stworzyć podobiznę Marszałka Józefa Piłsudskiego lub Pomnik Lotnika to dla artysty nie lada wyzwanie. Jak powstaje taka rzeźba? Poznamy materiały używane przez rzeźbiarzy i wykonamy własne modele pomników.

bezpłatne bilety online i w kasie od 12 lutego

WARSZTATY DLA LICEALISTÓW

we współpracy z portalem Historia Poszukaj

25 listopada, 2, 9 grudnia, 17 lutego / niedziela / 16.00
warsztaty dla młodzieży 14+
zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

Interpretacje tekstów Stanisława Wyspiańskiego, Melchiora Wańkowicza, Tadeusza Różewicza i Grzegorza Ciechowskiego skonfrontujemy ze współczesnymi obrazami i rzeźbami o tematyce historycznej i patriotycznej. Wraz z aktorami i historykiem sztuki odczytamy je jako artystyczne pytania o Polskę, wyrażane za pomocą języka metafor, alegorii, symboli i barw.

bezpłatne bilety online i w kasie od 20 i 27 listopada, 4 grudnia, 12 lutego

Więcej informacji o wystawie znajduje się  w zakładce aktulaności.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem towarzyszącym wystawie.

 

 

Powrót
drukuj wyślij facebook