Od piernikarza do fabrykanta-przemysł piernikarski w Toruniu na przełomie XIX i XX wieku.

Wystawa Czasowa w Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika zaprasza na Wystawę czasową „Od piernikarza do fabrykanta - przemysł piernikarski w Toruniu na przełomie XIX i XX wieku”, która prezentuje rozwój toruńskiego piernikarstwa na przełomie XIX i XX wieku.

Jest to czas, kiedy pierniki były już produkowane na masową skalę przez różne warsztaty i fabryki. W XIX wieku rozpoczęła się stopniowa mechanizacja produkcji pierników. Powoli doprowadziła ona do zaniku rzemieślniczych piernikarni o wielowiekowej tradycji.  Szeroki wachlarz asortymentu piernikarskiego w Toruniu w tym czasie imponował różnorodnością i wyborem. Wiele miejsc wypracowało własne receptury na pierniki, które stały się znakiem rozpoznawczym danego piernikarza. Niewątpliwe zniesienie nakazów cechowych w XIX wieku oraz zastosowanie w produkcji piernikarskiej tańszego syropu buraczanego, przyczyniło się do poszerzenia kręgu odbiorców oraz do upowszechnienia pierników.

Zawarte na wystawie informacje o piernikarzach-rzemieślnikach oraz późniejszych fabrykach pierników i słodyczy w Toruniu to zaledwie mały zbiór wiedzy i punkt wyjścia do dalszych badań.

Głównym, elementem plastycznym wystawy będą opakowania, puszki, pudełka dawne rachunki, druki reklamowe, pocztówki, gazety, książki. Zostanie zaaranżowana witryna sklepu z piernikami, pojawią się plansze z tekstami oraz zdjęciami.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny – „Od piernikarza do fabrykanta…” – warsztaty piernikarskie z oprowadzaniem po wystawie czasowej.

Miejsce: Muzeum Toruńskiego Piernika (ul. Strumykowa 4)

Termin: 15 lutego – 4 sierpnia

Powrót
drukuj wyślij facebook
Sekret toruńskich pierników. słynnych smakołykach z „piernikowego miasta”

Pierniki dla królów i Marszałka Piłsudskiego. Tradycje patriotyczne w historii toruńskiego piernikarstwa