Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918

Wystawa plenerowa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

28 listopada 1918 r. Polki dekretem Naczelnika Państwa otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. W ten sposób Polska stanęła w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy.

Co jednak wydarzyło się wcześniej? Jak wyglądała droga, którą musiały przejść kolejne pokolenia kobiet, by 26 stycznia 1919 r. nasze babcie i prababcie z dużych i małych miast, ze szlacheckich dworków i wiejskich chałup udały się w środku mroźnej zimy do urn wyborczych, żeby po raz pierwszy w historii wybrać posłów i co najważniejsze – posłanki?

Grafika promująca wystawę Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918, materiały za stroną: https://instytutpileckiego.pl/pl/aktualnosci/28-11-20-12-podwojnie-wolne-prawa-polityczne-kobiet-1918-wystawa/


Wystawa ukaże niezwykle biografie Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku oraz pokolenia kobiet walczących już o wolną Polskę po przełomowym roku 1918. Pisarki i emancypantki, żołnierki, społeczniczki i działaczki - wszystkie one mierzyły się z represjami zaborców jako Polki i jako kobiety, dojrzewały, walczyły i dochodziły różnymi drogami do idei wolności i równych praw kobiet i mężczyzn. Większość z nich mogłyby stać się bohaterkami filmów i seriali. Niestety wiele z nich jest dziś zapomnianych, a przecież ich dorobek i życiorysy stanowią ważną cześć historii Polski.


Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918, Krakowskie Przedmieście 32 materiały za stroną: https://instytutpileckiego.pl/pl/aktualnosci/28-11-20-12-podwojnie-wolne-prawa-polityczne-kobiet-1918-wystawa/, 

"Podwójnie wolne" - jest to cytat jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada 1918 roku. To ta fraza najtrafniej opisuje doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.

Świętujmy razem 100-lecie przyznania Polkom praw wyborczych!

Wystawa będzie dostępna przed Pałacem Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu 32, do 20 grudnia.

Organizator wystawy: Instytut Pileckiego

Więcej informacji o wystawie na stronie Instytutu Pileckiego

Powrót
drukuj wyślij facebook