Helena i Otton Steinbornowie. Dobro Rzeczpospolitej – najwyższym prawem

Wystawa czasowa w Muzeum Historii Torunia, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu

Wystawa "Helena i Otton Steinbornowie. Dobro Rzeczpospolitej – najwyższym prawem" opowiada historię człowieka niezwykłego, Niemca z pochodzenia, a Polaka z wyboru, który całe swoje życie poświęcił Polsce i Toruniowi. To opowieść o wielkim patriocie, społeczniku, działaczu kulturalnym i naukowym, lekarzu.

Otton Steinborn (1868 – 1936)  był jednym z najaktywniejszych działaczy na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę, przez co wielokrotnie naraził się władzom pruskim. Jego postawa wynikała nie tylko z patriotyzmu, ale także z głębokiego poczucia sprawiedliwości. Zabory były dla Steinborna czymś niezrozumiałym i nie do zaakceptowania. W listopadzie 1918 r. Otton Steinborn został członkiem zarządu Polskiej Rady Ludowej. 18 stycznia 1920 r. powitał wkraczające do Torunia Wojsko Polskie z płk. Stanisławem Skrzyńskim na czele. Tego samego dnia został pierwszym, komisarycznym burmistrzem Torunia, a funkcję tę pełnił do 9 lutego 1920 r. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był członkiem wielu toruńskich stowarzyszeń m.in. Towarzystwa Naukowego i Konfraterni Artystów, był także współtwórcą Książnicy Miejskiej. Jednak największe zasługi oddał Toruniu na polu działalności społecznej. Jako lekarz przez wiele pracował z osobami chorymi, szczególnie dotkniętymi chorobami wenerycznymi. Edukacja tych osób i nawoływanie ich do leczenia doprowadziło do uratowania wielu istnień ludzkich.

Otton Steinborn, fot. Gwide Schubert, ok. 1917, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Trouniu

Wystawa jest także historią żony Ottona Steinborna – Heleny z domu Kawczyńskiej (1875 – 1952), która była spirytus movens w małżeństwie Steinbornów. Nie tylko wspierała męża we wszystkich działaniach, ale sama aktywnie brała uczestniczyła w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Była artystką (amatorką), poetką, nauczycielką i podobnie jak mąż wielką patriotką, działaczką społeczną i niepodległościową. W czasie zaborów prowadziła nielegalne nauczanie języka polskiego, historii i polskiej literatury. Należała do kilku polskich towarzystw i zajmowała się działalnością charytatywną. W czasie II wojny światowej nauczała na tajnych kompletach.

Przygotowywana ekspozycja jest opowieścią o ludziach nietuzinkowych, których nazwisko powinno być zapamiętane przez potomnych. Dzięki pomocy wnuków państwa Steinbornów oraz materiałom archiwalnym zachowanym w toruńskich instytucjach kultury i nauki pokazana zostanie historia miłości Ottona i Heleny Steinbornów, ich życie, wszechstronna działalność oraz dokonania. Odtworzony zostanie fragment pokoju z mieszkania przy ul. Łaziennej w Toruniu, w którym odbywały się często ważne ( nie zawsze legalne) spotkania, wykorzystane będą pamiątki rodzinne, fotografie, rękopisy, a nawet meble i przedmioty codziennego użytku.

 

Aleksandra Mierzejewska

Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16

Wystawa czynna w terminie: 8 września  – 18 listopada 2018

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie internetowej muzeum

Powrót
drukuj wyślij facebook
Paweł Guldeniusz. Nieprzeciętny aptekarz toruński
Sekret toruńskich pierników. słynnych smakołykach z „piernikowego miasta”
Zrzutka na astronoma! Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu
Czy tak wyglądał Mikołaj Kopernik? Portret astronoma ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu
Toruń 1466. Wieczysty pokój po latach wojny.
Pokój toruński 1411 r. - zmarnowane zwycięstwo?
II Traktat Toruński obraz Mariana Jaroczyńskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu
Kim właściwie była ta piękna pani? Autoportret w świetle księżyca Meli Muter z Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu
tumult toruński czyli o okrucieństwie wojen religijnych

Toruń woj. kujawsko-pomorskie

CENNY DAR GDAŃSKIEGO ASTRONOMA. CYRKIEL JANA HEWELIUSZA z kolekcji Domu Mikołaja Kopernika (Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu)