Kobiety w łączności

Wystawa czasowa w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Rewolucja technologiczna, wielkie konflikty militarne oraz rozwijające się prądy emancypacyjne całkowicie odmieniły status i społeczną rolę kobiet. Wynalazki przełomu XIX i XX wieku, takie jak telegraf i telefon, stworzyły idealne podłoże do powstania nowych miejsc pracy, które szybko zostały zdominowane przez rzeszę pań. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza na wystawę ,,Kobiety w łączności”, przygotowaną z okazji ustanowionego przez sejm Roku Praw Kobiet.

Ekspozycja, której bohaterkami są telegrafistki, juzistki, telefonistki i pracownice poczty, jest próbą spojrzenia na historię kobiet zarówno w kontekście ich niezwykłej i ciekawej aktywności zawodowej, jak również rozwoju technologicznego, który całkowicie odmienił społeczne, cywilizacyjne oraz kulturowe oblicze ówczesnej Europy. W ramach wystawy czasowej zaprezentowane zostały niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia, ukazujące pracownice poczty, oryginalne stroje oraz obiekty telekomunikacyjne, takie jak telefony, dalekopisy, czy łącznice, pochodzące ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu oraz prywatnych kolekcji. Ekspozycja uzupełniona została barwną narracją, dotyczącą codziennej pracy na poczcie, dla której  inspirację stanowiły propagandowe treści ówczesnej prasy, a także unikatowe wspomnienia pracowników i pracownic poczty polskiej, zawarte w przekazach źródłowych zaprezentowanych na wystawie.

Plakat promujący wystawę Kobiety łączności, materiały prosowe muzeum

Ekspozycja czasowa ,,Kobiety w łączności” czynna będzie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji od 6 kwietnia. Towarzyszyć jej będzie szereg wydarzeń takich jak: prezentacja okolicznościowej wystawy ,,Posłanki i Senatorki II RP”, oprowadzanie kuratorskie oraz sobotnie warsztaty rodzinne ,,Halo, mówi się”.

Materiały prasowe muzeum

W ramach wystawy, przy współpracy z Pocztą Polską, wydane zostały również okolicznościowa kartka pocztowa oraz datownik, który można było nabyć podczas wernisażu 6 kwietnia 2018 r. o godzinie 12:00 w budynku Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, przy ulicy Krasińskiego 1.

Powrót
drukuj wyślij facebook