Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku

Wystawa czasowa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Duch reformacji nie ominął Górnego Śląska, a w tym ważnego wówczas z punktu widzenia historii miasta Bytomia. Znajdował się tu jeden z ośrodków społeczności ewangelickiej. Środowisko ewangelików przetrwało mimo zmiennych kolei losu wojny trzydziestoletniej. Rozkwit ewangelicyzmu przypada na przełom XIX i XX wieku.

 

Na wystawie „Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku” zaprezentowane zostaną nieliczne pamiątki po przedwojennej wspólnocie ewangelickiej, między innymi sztandar Ewangelickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przedwojenna księga ogłoszeń parafialnych, kamień węgielny z Domu Parafii Ewangelickiej czy płyty nagrobne pochodzące z nieistniejącego już cmentarza przy ul. Kolejowej. Będzie można odbyć wirtualną „podróż” po miejscach związanych – w przeszłości i dziś – z życiem bytomskich ewangelików. W części poświęconej pl. Klasztornemu cofniemy się aż do burzliwego czasu reformacji w XVI w. Specjalnie na wystawę został przygotowany model kościoła ewangelickiego w Bytomiu.

 

tzw. wyroczki z krótkim wersami z Biblii, materiały prasowe Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

W części poświęconej Miechowicom pokażemy oryginalne przedmioty związane z działalnością Matki Ewy. Zaprezentujemy również obiekty nawiązujące do ewangelickiej liturgii oraz zabytkowe książki, na czele z bibliami luterańskimi z XVII wieku pochodzącymi ze zbiorów Domku Matki Ewy w Miechowicach. Będzie można przekonać się, jak wyglądała szkółka niedzielna, i obejrzeć pamiątki z konfirmacji, wprowadzającej młodych luteranów w dorosłe życie.

 

Powielacz ręczny, XIX w., materiały prasowe Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Wystawie towarzyszą: film dokumentalny „Śladami bytomskich ewangelików” (reż. Alicja Schatton), poświęcony historii wspólnoty bytomskiej w XIX i XX wieku, przedstawionej na tle procesów społecznych zachodzących wtedy na Górnym Śląsku, oraz monografia „UMBRA TRANSIT – LUX PERMANET. Ewangelicy na Górnym Śląsku na przestrzeni wieków” (red. Joanna Lusek).

Więcej o wystawie:

http://muzeum.bytom.pl/?event=rada-i-czynem-luteranie-w-bytomiu-w-xix-i-xx-w-otwarcie-wystawy&event_date=2017-10-01

Czas trwania: 1 października 2017 – 31 stycznia 2018

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

pl. Jana III Sobieskiego 2

Powrót
drukuj wyślij facebook