Moda i kino

Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Kostiumy z najbardziej znanych polskich filmów zrealizowanych w słynnej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, ich projekty, fragmenty scenografii oraz dokumentacja fotograficzna znajdą się na wystawie przygotowanej przez Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA.

Pokazane zostaną stroje noszone przez m.in. Zbyszka Cybulskiego, Beatę Tyszkiewicz, Kalinę Jędrusik, Leona Niemczyka, Annę Dymną w takich filmach jak Popiół i diament, Rękopis znaleziony w Saragossie, Sami swoi, czy Lalka.

Rękopis znaleziony w Saragossie (reż. Wojciech Jerzy Has, 1964; kostiumy Lidia i Jerzy Skarżyńscy); fot. Marek Maciuk

W listopadzie 2011 r. Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu została przekształcona w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), które przejęło też należące do niej magazyny kostiumów. W 2013 r., z inicjatywy dyrektora CeTA dr. Roberta Banasiaka i z pomocą finansową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęto pionierski program renowacji wybranych kostiumów, prowadzony pod kierunkiem kostiumografki Marii Duffek.  Zorganizowanie prezentacji strojów właśnie w Pawilonie Czterech Kopuł jest nieprzypadkowe. Budynekprzez kilkadziesiąt lat należał do wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W jego wnętrzach były kręcone i montowane filmy, znajdowały  się magazyny i rekwizytornie. W 2009 r. został przekazany Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, w latach 2013-2015 został odrestaurowany i odzyskał swą pierwotną funkcję wystawienniczą.

Szkatułka z Hongkongu (reż. Paweł Pitera, 1983; kostiumy Alicja Wasilewska); fot. M. Maciuk

Na wystawie zaprezentowane zostaną kostiumy z filmów, które powstawały w okresie 30 lat od odwilży do schyłku PRL. Symbolicznie te ramy wyznaczają: Popiół i diament (1958),arcydzieło Polskiej Szkoły Filmowej i Klątwa Doliny Węży (1987),rodzima wersja globalnego Kina Nowej Przygody.

Pawilon Cztrech Kopuł, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł

17 września – 30 grudnia 2017

Kuratorki: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, Maria Duffek

Powrót
drukuj wyślij facebook

CZARNY CZWARTEK. Krwawa tragedia Wybrzeża