Osobliwe

Wystawa czasowa w Muzeum Fotografii w Krakowie

 

Osobliwość to zagadkowa cecha niektórych fotografii. To ona sprawia, że w ich kierunku ciążą myśli i spojrzenia. Osobliwość może być przez wielu podzielana, choć zwykle jest osobista; nie sposób jej zmierzyć ani przyszpilić. Wydaje się, że osobliwość czasami majaczy w dialogu obrazów i słów, że to sytuacja, w której przedmiot zyskuje podmiotowość i zaczyna z oglądającym rozmowę.

 

Zdjęcia wybrane ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego to crème de la crème zdjęć niewytłumaczalnych, nie wiadomo-po-co-zrobionych, a nawet źle zrobionych. Większość z nich to dzieła błędu i przypadku, które w fotografii trzeba traktować z respektem.

 

A.Silkiewicz, Tarnopol, ok 1900, Muzeum Fotografii w Krakowie

Autorzy wystawy nie skupiają się na tradycyjnych zagadnieniach preegzystencji zarejestrowanych ludzi, przedmiotów, sytuacji. Zachęcają do zaangażowania wyobraźni i potraktowania prezentowanych zdjęć jako nowych, otwartych, autonomicznych światów. Pozwalają sobie nie trzymać się faktów i głośno mówić o natrętnych skojarzeniach, również tych z kosmosu.

 

Georg Schonau, Kassel, ok. 1880, Muzeum Fotografii w Krakowie

 Wystawie towarzyszy publikacja w języku polskim i angielskim.

Wystawa oraz towarzysząca jej promocja katalogu zostały wpisane do programu wydarzeń towarzyszących tegorocznego Festiwalu Conrada.

 

Muzeum Fotografii w Krakowie

ul. Józefitów 16

Czas trwania wystawy: 30.09–31.12.2017

Czynne:

środa - piątek 11:00 - 18:00

sobota - niedz. 10:00 - 15:30

Powrót
drukuj wyślij facebook