Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.

Wystawa czasowa w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Historyczego Miasta Krakowa

Wystawa o historii Teatru Krakowskiego drugiej połowy XIX wieku opowiedziana przez pryzmat Antoniny Hoffmann - postaci, która zainicjowała i konsekwentnie realizowała wielki przełom w dziejach polskiego aktorstwa.

Tytułowa bohaterka jest uosobieniem pracowitości, zaangażowania i najlepszych tradycji Teatru Krakowskiego. Ta piękna i niezależna kobieta, znakomita indywidualność artystyczna, uznawana jest dziś za matkę nowoczesnego aktorstwa polskiego. Debiutowała mając zaledwie 17 lat, zagrała prawie 400 ról i była niedoścignionym wzorem dla młodszych kolegów. Lata jej scenicznej kariery przypadają na niezwykle ciekawy okres rozwoju teatru i tworzenia się szkoły krakowskiej. Kraków zawdzięcza jej sławę pierwszorzędnego ośrodka teatralnego w kraju, to ona zapoczątkowała nowy sposób myślenia o aktorstwie i wprowadziła na scenę dzieła Juliusza Słowackiego.

Antonina Hoffman, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Choć wystawa koncentruje się wokół Antoniny Hoffmann to zaaranżowana została tak by opowiedzieć o samym teatrze, warunkach pracy, warsztacie aktorskim i atmosferze artystycznej XIX-wiecznego Krakowa. Ważnymi postaciami, które pojawiają się obok głównej bohaterki jest Helena Modrzejewska – jej sceniczna rywalka, Stanisław Koźmian – dyrektor teatru, prywatnie partner Antoniny oraz Charlotta Wolter – gwiazda sceny wiedeńskiej.

Antonina Hoffman, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Obchodzona w tym roku 120 rocznica śmierci artystki jest doskonałą okazją do przypomnienie sylwetki Antoniny Hoffmann, jej biografii i niezwykle bogatego wachlarza scenicznych kreacji. Wystawa odzwierciedla kobiece spojrzenie na XIX wieczny teatr i artystyczny Kraków.

Kurator wystawy: Ewelina Radecka

Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann

Galeria w Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3, Kraków

Czas trwania wystawy: 29 VI 2017 r. – 4 II 2018 r.

 

 

 

Powrót
drukuj wyślij facebook