Dobranocka. Historia animacji

Wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

 

Głównym bohaterem wystawy prezentowanej w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku jest dobranocka, czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie wyeksponowano szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego.

Ta wystawa to podróż po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach. Dzięki niej poznamy najważniejszych twórców animacji (także tych mniej znanych lub nawet zapomnianych) i ich osiągnięcia. Dowiemy się, czym się różni Fenakistiskop od flipbooka oraz jak zrobić film poklatkowy. Posłuchamy najpopularniejszych melodii z seriali animowanych i obejrzymy odcinki najsłynniejszych wieczorynek. Zajrzymy za kulisy produkcji popularnych seriali. Znajdzie się także coś dla dorosłych: zarówno tych, którzy myślą z nostalgią o czasach swojego dzieciństwa, jak i tych, którzy interesują się techniczną stroną kina lub cenią sobie filmy animowane dla widzów o wyrafinowanym guście.

 

Wielka podróż Bolka i Lolka, fot. © Studio Filmów Rysunkowych, materiały pradowe muzeum

Ta wystawa to wademecum animacji: od Starewicza przez Disneya po Rybczyńskiego, od filmu rysunkowego przez lalkowy po non-camerowy, od Bielska-Białej przez Łódź po Hollywood, od scenariusza przez plan filmowy po ekran. A wszystko po to, by młodym pokoleniom przybliżyć fenomen animacji, a tym starszym – pozwolić znów poczuć się dzieckiem. Eksponaty, które zostały zaprezentowane na wystawie zostały użyczone przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Kurator: Waldemar Elwart

Wystawa czynna: 21 lipca – 31 grudnia 2017 r.

Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii

ul. Cystersów 19, Gdańsk 80-330,

Powrót
drukuj wyślij facebook