polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii

wystawa czasowa w Muzeum Emigracji

 

Budowali drogi, mosty, pierwsze linie kolejowe i domy na preriach. Podczas II wojny światowej przybywali jako uchodźcy, a w czasach Solidarności jako imigranci polityczni. Polacy w Kanadzie. W 150. rocznicę jej powstania Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wystawę „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. 

W 150. rocznicę powstania Kanady Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie przygotowało wystawę ukazującą obecność Polaków w historii i współczesności tego kraju. Ekspozycję można oglądać od 1 lipca do 15 grudnia w korytarzu Magazynu Tranzytowego i w sali wystaw czasowych Muzeum. 

 

Kraj Klonowego Liścia

2 miliony jezior, lasy stanowiące niemal połowę powierzchni kraju, najsłynniejszy wodospad świata i surowe zimy. Kanadyjska przyroda stała się inspiracją dla oprawy wizualnej wystawy. Ścianki ekspozycyjne zbudowano z jasnego drewna, a na ich bokach namalowano charakterystyczny, czerwony liść klonowy. W gablotach znajdą się oryginalne obiekty związane z Polakami w Kanadzie, na przykład moneta z wizerunkiem Janusza Żurakowskiego, który samolotem CF-100 Cannuck jako pierwszy człowiek w Kanadzie pokonał barierę dźwięku. W sali wystaw czasowych zwiedzający znajdą przestrzenną mapę prezentującą liczebność i rozmieszczenie polskiej grupy etnicznej w poszczególnych prowincjach Kraju Klonowego Liścia. Dane te nie były nigdzie dotąd prezentowane w taki sposób, zostały opracowane specjalnie na potrzeby wystawy.

Misjonarze oblaci w Górach Skalistych, fot. autor nieznany,  zbiory Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów 

150 lat historii

Opowieść o Polakach na terytorium dzisiejszej Kanady zaczyna się po upadku powstania listopadowego, kiedy to inżynier-emigrant Kazimierz Gzowski nadzorował budowę mostu kolejowego na rzece Niagara. Zwiedzający dowiedzą się m.in. jak to możliwe, że w prowincji Ontario wciąż można usłyszeć język kaszubski, jak wyglądały stosunki sąsiedzkie emigrujących z Galicji Polaków i Ukraińców, z czego budowano polskie domy na preriach i gdzie szkolono żołnierzy ze słynnej Błękitnej Armii.

 

Muzeum Dziedzictwa Polskich Kaszubów w Wilnie, 2009 r., fot. M. Gorlikowski

Wielokulturowa mozaika

Fale imigrantów napływały do Kanady przez cały XIX i XX w., dlatego pod wieloma względami historia tego kraju jest historią imigracji. Karta Praw i Swobód daje ochronę prawną i polityczną kanadyjskiej wielokulturowości. Polacy jako członkowie kanadyjskiej mozaiki etnicznej, od lat z powodzeniem rozwijają swoje talenty w wielu dziedzinach nauki, kultury i sztuki. W sali wystaw czasowych Muzeum Emigracji będzie można poznać sylwetki wielu znanych i mniej znanych polskich Kanadyjczyków, np. pianisty Jana Lisieckiego czy wokalistki Basi Bułat. Osoby polskiego pochodzenia są też obecne w życiu społecznym i politycznym Kanady, od parlamentu federalnego po rady miejskie. Pierwszym w historii Kanady ministrem stanu ds. wielokulturowości był Polak, Stanley Haidasz.

Muzeum Emigracji. Łączymy historie

Historia 150 lat obecności Polaków w Kanadzie zostanie opowiedziana w miejscu, skąd w latach 30. XX wieku do kanadyjskich portów zaczęły odpływać transatlantyki pod polską banderą – w Dworcu Morskim, obecnie siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni. Pod symbolicznym adresem: Gdynia, ul. Polska 1, placówka opowiada historie ludzi i łączy Polaków żyjących w kraju i za granicą, sławne postaci i miliony anonimowych emigrantów, przeszłość ze współczesnością. 

Wybrane treści wystawy, od 29 czerwca będą prezentowane na terenie Ambasady Kanady w Warszawie. Ekspozycję zobaczą również Kanadyjczycy w Ontario (m. in. w Hamilton Central Library, London Central Library czy na Polskim Festiwalu Roncesvalles w Toronto).

Więcej informacji na temat wystawy można przeczytać na stronie:  

http://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/polacy_w_kraju_klonowego_liscia

POLACY W KANADYJSKIEJ MOZAICE. 150 LAT HISTORII

Wystawę można zwiedzać od 1 lipca do 15 grudnia 2017 r.

Muzeum Emigracji w Gdyni

ul. Polska 1

 

 

 

Powrót
drukuj wyślij facebook
Otworzę okno na świat! Eugeniusz Kwiatkowski i budowa portu w Gdyni
Śniadanie na transatlantyku, czyli cukiernica z m/s „Piłsudskiego” ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni
Ojciec Gdyni. Tadeusz Wenda – budowniczy gdyńskiego portu