Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu

Wystawa czasowa w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

5 czerwca 2017 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zostanie otwarta wystawa poświęcona średniowiecznym i wczesno nowożytnym losom Krakowa i Budapesztu.

Zasadniczą osią ekspozycji będzie zestawienie i zilustrowanie w układzie chronologicznym dziejów Krakowa i Budapesztu w okresie średniowiecza. Wystawa będzie prezentować dynamiczny rozwój obu miast, od ich początków, aż po czasy nowożytne. Na początku wystawy sięgniemy do początków samych miast, które albo opowiadane są w legendzie, albo, jak w przypadku Budapesztu, sięgają czasów rzymskich.

 

Kopie insygniów grobowych króla Kazimierza III Wielkiego,1869, Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II w Krakowie

W konstrukcji wystawy zostanie podkreślone wszystko to, co w dziejach obu miast podobne lub wspólne. Dotyczy to postaci, wydarzeń, porządku prawnego, życia społecznego, kultury, przedmiotów materialnych, czy konkretnych wydarzeń historycznych, jak choćby inwazja mongolska w latach 1240-1241.

W wyborze zagadnień kierowaliśmy się ideą przedstawienia obrazu miasta na różnych etapach jego rozwoju, z podkreśleniem wydarzeń czy zjawisk szczególnych, które do dziś są obecne w świadomości krakowian. Zależało nam również na tym, aby w historyczną narrację wpleść wątki mitologii miejskiej, która w sposób spójny, barwny i obrazowy przechowała w przystępnej formie ważne, nie zawsze łatwe do wytłumaczenia procesy czy wydarzenia. Wątki te są o tyle istotne, że obrazują ciągle żywą i obecną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję miejską. Dlatego też tematyka legend znalazła szczególne miejsce na wystawie.

Złota Bulla króla Beli IV, 1235 -1270, Węgierskie Muzeum Narodowe w Budapeszcie

Wystawa jest efektem współpracy dwóch instytucji Muzeum Historii Budapesztu i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Będzie to opowieść o dwóch miastach w okresie średniowiecza i we wczesnej epoce nowożytnej, opowieść o podobieństwach i różnicach.

Wernisaż uświetni obecność wyjątkowych gości: prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i burmistrza Budapesztu Istvána Tarlósa.

Kuratorzy wystawy:
Łukasz Walas, dr Michał Szczerba, dr Jacek Zinkiewicz, Judit Benda, Virág Kiss, dr Károly Magyar

Więcej informacji na stronie: http://www.mhk.pl/wystawy/na-wspolnej-drodze-krakow-i-budapeszt-w-sredniowieczu

Termin trwania wystawy: 6.VI.2017 – 20.VIII.2017

Miejsce: Pałac Krzysztofory (skrzydło wschodnie i zachodnie)
Rynek Główny 35
31-011 Kraków

Powrót
drukuj wyślij facebook