Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich

Wystawa w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Wystawa prezentuje część kolekcji sztuki, jaka znajdowała się pod koniec XIX w. w podkrakowskim dworku rodu Niedzielskich w Śledziejowicach. Są to m.in. obrazy Jana Matejki i Artura Grottgera, oryginalna husarska zbroja, dukat z czasów Łokietka, figurka wotywna ku czci Afrodyty.

 

Warte uwagi są dzieła Jana Matejki, Artura Grottgera, Jaspera van der Laanen i Walerego Eliasza-Radzikowskiego, oryginalna husarska zbroja z XVII w., figurka wotywna ku czci Afrodyty, a także pierwsza polska złota moneta wybita za panowania Władysława Łokietka tzw. dukat Łokietka. Pamiątką przypominającą tragiczne losy Polaków w Irkucku jest pucharek z przykrywką ozdobiony realistycznymi reliefami owadów i płazów. Ciekawostką jest trójgraniasty kielich z rytymi emblematami masońskimi. W klimat dworu z czasów, gdy mieszkali w nim Niedzielscy, wprowadzają fotografie z lat 30. XX w.

Pucharek z pokrywką, Muzeum Narodowe w Krakowie
W powstanie kolekcji szczególnie zaangażowali się Kajetan (1782-1839) i Erazm (1820-1882) Niedzielscy oraz Stanisław (1853-1938) i Adam. Kajetan gromadził rękopisy i tworzył bibliotekę, a Erazm wzbogacił te zbiory o numizmaty, malarstwo, militaria, tkaniny, zabytki archeologiczne oraz rzemiosło artystyczne. Rzeczywistą wartość tej kolekcji pokazał Spis zbiorów Stanisława Niedzielskiego wykonany w latach trzydziestych XX w. Spis dostarczył dokładnych infor­macji o zgromadzonych przedmiotach, ich pochodzeniu, a czasami też ich dalszych losach. 

Jan Matejko, Portret Ostafiego Daszkiewicza, Muzeum Śląskie
Ród Niedzielski pasjonował się nie tylko kolekcjonerstwem. Warto też wspomnieć o zasługach i zaangażowaniu na rzecz lokalnej społeczności. Jego przedstawiciele byli pionierami postępu technicznego w rolnictwie, pełnili funkcję marszałka powiatu wielickiego w latach autonomii galicyjskiej, wspierali rozwój oświaty i kultury. W czasie powstania styczniowego Erazm Niedzielski dostarczał broń oddziałom Mariana Langiewicza stacjonującym w Goszczy, a po jego klęsce udzielał powstańcom schronienia w swoim majątku. Stanisław Niedzielski natomiast zasiadał w Sejmie Krajowym we Lwowie (1889-95).


Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich

Wystawę można zwiedzać do 18 czerwca 2017 r.

Zamek Żupny w Wieliczce, ul. Zamkowa 8

 

Powrót
drukuj wyślij facebook