Piotr Michałowski 1800-1855 Malarstwo i Rysunek

Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu

W Muzeum Okręgowym w Toruniu można oglądać monograficzną wystawę Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego przedstawiciela polskiego malarstwa okresu romantyzmu.

Ceniony za niezwykłą ekspresję i wrażliwość, Piotr Michałowski zapisał się w panteonie sztuki polskiej swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni. Brawurowe sceny z wojen napoleońskich (przede wszystkim Bitwa pod Somosierrą), choć malowane nie z perspektywy uczestnika, lecz raczej duchowego spadkobiercy napoleońskiej legendy, do dziś funkcjonują jako ilustracja tych historycznych wydarzeń.

Piotr Michałowski, Krakus na siwym koniu (Krakus na koniu), ok. 1835, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wśród dzieł zaprezentowanych na wystawie znajdą się te, dzięki którym Michałowski zyskał renomę uważnego portrecisty – między innymi wnikliwe studia portretowe wieśniaków, a także Portret Kardynała (ok. 1846–1848) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Prócz obrazów olejnych, na wystawie pojawią się również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty. Szkicownik towarzyszył Michałowskiemu niemal wszędzie; szkicował i notował podczas pobytów na wsi, podczas studiów w Krakowie i Getyndze, podczas licznych podróży po Europie. Wszechstronnie wykształcony, Michałowski czerpał inspirację dla swoich obrazów nie tylko z otaczającego go świata, ale i z dzieł zgromadzonych w największych europejskich muzeach: obrazów Rembrandta, Velázqueza, van Dycka czy Holbeina.

Piotr Michałowski, Studium chłopca (Chłopiec), ok. 1844-1848, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wystawa „Piotr Michałowski: niezależny, bezinteresowny, wolny” prezentuje, odwołując się do inspirujących esejów Mieczysława Porębskiego, w kilku przestrzeniach, zatytułowanych kolejno: Szkicownik, Dom / Rodzinne, Dom / Modele, Historia / Wódz / Jeździec, Sztuka / Velázquez, Dom / Portrety zwierząt najważniejsze wątki i tematy jego twórczości. Michałowski malował dla siebie, poza jakimkolwiek oficjalnym obiegiem sztuki, niezależny, bezinteresowny, wolny.

 

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Ratusz Staromiejski, sala wystaw czasowych, II p.

Wystawa czynna: 18 marca 2017 - 21 maja 2017

Kurator: Anna Król

Powrót
drukuj wyślij facebook

Toruń woj. kujawsko-pomorskie

Pokój toruński 1411 r. - zmarnowane zwycięstwo?
Toruń 1466. Wieczysty pokój po latach wojny.
Zrzutka na astronoma! Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu