Potęga awangardy

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "Potęga awangardy" w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, gromadzi prace nie pokazywane wcześniej polskiej publiczności, dzieła wielkich i klasycznych już dla historii sztuki artystów, takich jak Fernand Léger, Edvard Munch, Kazimir Malevich, Piet Mondrian czy Alexander Archipenko. Pracom tworzonym w pierwszych dekadach XX wieku towarzyszą dzieła współczesne dialogujące z historycznymi obiektami.


Tym samym pojawia się pytanie o aktualność awangardy, o inspiracje i znaczenia w niej odnajdywane, a także jej siłę oddziaływania. Wystawa uzupełniona jest o prace polskich artystów: Katarzyny Kobro, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego i artystów dnia dzisiejszego, którzy korzystają z inspiracji pracami klasyków polskiej awangardy.


Katarzyna Kobro, Akt dziewczęcy, 1948, Muzeum Narodowe w Krakowie, źródło: Kultura Małopolska
Awangardowe ruchy pierwszej ćwierci XX w. wniosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, intelektualny, a w niektórych wypadkach także społeczno-polityczny. Najczęściej towarzyszył im optymizm i wiara w możliwość naprawy świata (i przemianę człowieka). Dwie wojny światowe i doświadczenia totalitaryzmów europejskich zmieniły to nastawienie. Dlatego dialog międzypokoleniowy nie jest zjawiskiem epigońskim, choć obarczona traumami sztuka drugiej połowy XX w. rzadko zdobywa się na autentyzm awangardy, uwikłana w zbyt często wykorzystywane pokusy postmodernizmu lub uciekając w estetykę kampu.


Fernand Léger, Martwa natura z dzbankiem i lampą, ok. 1951, dar Jana i Suzanne Brzękowskich z Paryża,1969, Muzeum Narodowe w Krakowie, źródło: www.mnk.pl
Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się eseje historyków sztuki oraz znawców ruchów awangardy omawiające tę niezwykle istotną i wciąż żywą tradycję sztuki.

Potęga Awangardy

Kamienica Szołayskich, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Wystawa czynna do 28 maja 2017

Więcej o wystawie:

http://mnk.pl/wystawy/potega-awangardy-1

Powrót
drukuj wyślij facebook

Niezwykłe dzieje obrazu Witkacego. Portret Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Muzeum w Stawisku

Awangardowy wizerunek kontrowersyjnego poety. Portret Brunona Jasieńskiego Tytusa Czyżewskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi
Piękno, w którym kryje się groza. My i wojna Edwarda Okunia w Muzeum Narodowym w Warszawie
Zaczarowani wojownicy oczekują na sygnał do walki. Śpiący Rycerze Władysława Skoczylasa w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce