Z pięćsetką przez stulecia

Wystawa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie wszedł do obiegu 10 lutego br. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach zdrój prezentuje go na wystawie „Z pięćsetką przez stulecia”.

Współczesne 500 złotych nie jest ewenementem w polskiej numizmatyce. Pierwsze „pięćsetki” pochodziły już z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Za proces ich produkcji odpowiadała wówczas Dyrekcja Biletów Skarbowych, stąd banknoty nazywano „biletami skarbowymi”. Te z 1794 r. w centralnym miejscu zawierały symbole  wolności, zapożyczone z francuskiej symboliki rewolucyjnej, a po bokach,  godła ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – Orła (godło Polski) i Pogoń (godło Litwy). Ręcznie, atramentem nanoszono na nich podpisy i numery. W sumie biletów skarbowych wydrukowano 500 sztuk. Kopia jednego z nich zostanie zaprezentowana na wystawie „Z pięćsetką przez stulecia”.  

Bnknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie, 2017 r.

Na ekspozycji nie zabraknie również  okupacyjnego „górala”, 500 zł z 1940 r., o którym śpiewano w Zakazanych piosenkach „Siekiera motyka, piłka, gwóźdź. Masz górala i me puść”. Na jego awersie widnieje postać górala w kapeluszu, a rewers prezentuje Tatry Wysokie z Morskim Okiem. Z historią tego banknotu związane jest słynne fałszerstwo dywersyjne wykonane w Wielkiej Brytanii na rzecz ruchu oporu działającego w ówczesnym Generalnym Gubernatorstwie Pięćsetki z czasów Polski Ludowej z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki to kolejne banknoty, które zaprezentowane zostaną podczas trwania wystawy. Pierwotnie na ich awersie miała znaleźć się Maria Curie-Skłodowska, ostatecznie jednak zastąpił ją Tadeusz Kościuszko. Banknoty znajdowały się w obiegu od 1976 do 1996 roku. Muzeum Papiernictwa przygotowało również informacje na temat zasad rozpoznawania autentyczności banknotów. Polskie banknoty obiegowe mają najwyższej klasy zabezpieczenia. Można je sprawdzić dotykiem, oglądając banknot pod światło lub patrząc na niego pod kątem. 

Ekspozycja czynna będzie do 14 maja 2017.

Więcej informacji na stronie:

http://www.muzpap.pl/index.php/pl/wydarzenia-6/aktualnoci

Powrót
drukuj wyślij facebook
Otworzę okno na świat! Eugeniusz Kwiatkowski i budowa portu w Gdyni
Początek potęgi Gdańska. Wielki przywilej kazimierza Jagiellończyka
Jak królowa Maria Kazimiera zbożem z Francją handlowała
Izrael Poznański. Bezwzględny kapitalista i szczodry filantrop
Nowa Huta woj. małopolskie