gdynia-DZIEŁO OTWARTE

Wystawa stała w Muzeum Miasta Gdyni

Nowa wystawa stała Gdynia - dzieło otwarte ukazuje zarówno zwykłą, codzienną historię i współczesność miasta, jak i jego obraz w opowieściach i wyobrażeniach mieszkańców. ekspozycja w sposób innowacyjny podejmuje problem historii miasta i wprowadza mnogość przykładów ludzkich losów, decyzji, wyborów i historii przedmiotów.

Gdynia jako miasto stanowi dla Polski wyjątkowe dziedzictwo. To spełnione marzenie o Polsce na morzu i spektakularny owoc modernizacyjnego wysiłku Polaków w XX wieku. Jest to więc miasto, w którym współczesność i codzienność zderzają się z mitami – mitem morskości, mitem nowoczesności, czy wyobrażeniami i marzeniami gdynian o ich mieście.

Gdynia – przejaw aspiracji i idea II RP, efekt wspólnego wysiłku społeczeństwa, który w przeciągu kilkunastu lat przekształcił kaszubską wioskę w nowoczesne, spektakularne i otwarte na morze miasto, z jednym z największych portów na Bałtyku. 

Gdynia, dzielnica biedy zwana Pekinem, 1934, Muzeum Miasta Gdyni

Historia Gdyni ukazana została wielowątkowo poprzez liczne historie jej mieszkańców skupione wokół eksponowanych obiektów, fotografii, instalacji. Prezentowane opowieści nie ograniczają się do lokalnej perspektywy – poprzez portowy charakter Gdyni ukazują jej znaczenie dla historii Europy i świata.

Wystawa „Gdynia – dzieło otwarte” oprócz swych edukacyjnych funkcji pełni rolę stymulującą odwiedzających, stawiając im pytania i nie dając prostych, gotowych odpowiedzi. Dzięki wykorzystaniu symboli i nieoczywistych skojarzeń, a także przy pomocy obiektów związanych z historią miasta widzowie mają możliwość odnajdywania szerszych kontekstów kulturowych, historycznych i społecznych, które tworzą obraz współczesnej Gdyni.

Gdyńscy artyści, lata 30-ste, Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa składa się  z dwóch głównych części - chronologiczno-problemowej opowieści o dziejach Gdyni od decyzji o powstaniu portu w Gdyni do 1989 roku oraz historii i zagadnień skupionych wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią.

Narracja prowadzona jest chronologicznie i problemowo, wiodąc widza poprzez wydarzenia i osobiste historie gdynian. Dotyczyć będą one początków Gdyni czy wojennych losów miasta i jego mieszkańców. Natomiast zagadnienia, skupione wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią, ukazywane będą przekrojowo i problemowo.

Spot promujący wystawę:

Więcej o wystawie i programie towarzyszącym można przeczytać na:

http://www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/

Wystawa stała GDYNIA – DZIEŁO OTWARTE w Muzeum Miasta Gdyni od 10 lutego 2017 roku.

 

Powrót
drukuj wyślij facebook
Gdynia woj. pomorskie