Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

"Urok nowoczesnych budynków jest bardzo dyskretny, ich detal – oszczędny, ale to właśnie na nim chcemy skupić główną uwagę, pokazać to, co na co dzień niedostępne, zaprosić w podróż do wnętrza domu". Wystawa "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach" w Muzeum MIasta Gdyni.


Pomysł na wystawę zrodził się bardzo spontanicznie – z potrzeby mieszkańców, którzy zadbali o to, by ocalić fragmenty posadzek, wyposażenia łazienkowego, okładzin elewacyjnych. Prezentując obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Mini Muzeum oraz zbiorów prywatnych, pragniemy wskazać, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony.

Zawór grzejnikowy (koniec lat 20. XX w., Biuro Budowy Portu, ul. Waszyngtona 38, Gdynia) ze zbiorów Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, fot. L. Żurek

Wystawa towarzyszy konferencji organizowanej już od kilkunastu lat przez Miasto Gdynia. Konferencja ma na celu przedstawienie badań nad architekturą modernizmu i zagadnieniami jego konserwacji. Podobną tematykę podejmie też wystawa. O ile jednak konferencja skierowana jest raczej do specjalistów, konserwatorów i architektów, o tyle wystawa będzie miała znacznie szerszy krąg odbiorców. Chcemy, by wystawa stała się przestrzenią spotkania ekspertów i mieszkańców, miłośników tematu, architektów i „użytkowników” architektury, okazją do podzielenia się przez konserwatorów doświadczeniami i ich specjalistyczną wiedzą z osobami, które mają odwagę „patrzeć uważniej” i dociekliwiej na miejską przestrzeń.

Wystawa Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach, Muzeum Miasta Gdyni, fot. B. Kociumbas

Bardzo dla nas ważny jest edukacyjny wymiar wystawy. Dzięki niej chcemy poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze, pogłębić świadomość mieszkańców i uwrażliwić ich na lokalne dziedzictwo. Zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwość zobaczenia z bliska tego, co na co dzień niedostępne. Wystawa pozwoli też prześledzić, jakim procesom zostają poddane dwudziestowieczne budynki, by móc odzyskać swój blask.

 CZAS TRWANIA WYSTAWY: 21 X – 12 II 2017

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/wernisaz-wystawy-szklo-metal-detal-architektura-gdyni-w-szczegolach/

 

Powrót
drukuj wyślij facebook