Wrocławska Europa

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum NArodowe we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Wrocławska Europa." JEST to pierwsza w historii wystawa prezentująca mało znaną dziś twórczość Bartłomieja Strobla – malarza działającego we Wrocławiu w 1. połowie XVII w. i uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów Europy Środkowej tego okresu.

Wystawa skonstruowana jest wokół dwóch wątków tematycznych. Pierwszym z nich jest twórczość wrocławskiego malarza Bartholomaeusa Strobla (1591 – po 1647) i jego naśladowców na Śląsku. Temat drugi to działalność wrocławskiego biskupa Karola Ferdynanda Wazy (1613-1655) – brata króla Polski Władysława IV, siostrzeńca cesarza Ferdynanda II, wnuka króla Szwecji Jana III Wazy  – jako mecenasa sztuki. Jego fundacje i darowizny (zwłaszcza cenne przedmioty rzemiosła artystycznego) objęły kościoły i klasztory w Polsce (Warszawa, Wrocław, Płock, Nysa, Wilno).

Bartholomaeus Strobel, Portret Johanna (?) Vogta, 1628, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wikimedia Commons

Na wystawie można zobaczyć obrazy i przedmioty rzemiosła artystycznego pochodzące z 26 instytucji kościelnych oraz wielu muzeów polskich i zagranicznych w tym kilkanaście prac Bartłomieja Strobla, m.in. Matka Boska ze świętym Dominikiem i świętym Mikołajem (1634–1635) z kościoła w Grodzisku Wielkopolskim (podczas konserwacji usunięto XIX-wieczne przemalowania i odsłonięto właściwe, ukryte pod nimi dzieło Strobla wraz z jego sygnaturą), Portret Martina Opitza (1636–1637) z Biblioteki PAN w Gdańsku. Dzięki wypożyczeniom z Oxfordu, Berlina, Kórnika i Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu można zobaczyć także religijne i alegoryczne rysunki tego artysty. Oprócz dzieł Strobla i jego warsztatu zwiedzający mogą zobaczyć m.in. prace Wilhema Hondiusa, Tobiasa Kramera, Hansa Riegera czy Johanna Pfistera. Wśród zaprezentowanych zabytków rzemiosła artystycznego znajdują się tak niezwykłe przedmioty, jak słynna rubinowa sukienka częstochowskiej Madonny, złocona plakieta Wizja cesarza Konstantyna (1615–1620) pochodząca również ze skarbca jasnogórskiego, medal koronacyjny króla Władysława IV Wazy (1633) z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz zabytki złotnictwa sakralnego z wrocławskiej katedry.

Bartholomaeus Strobel, Daniel i król Cyrus przed posągiem Baala, 1636-1637, Muzeum Narodowe w Warszawie, cyfrowe MNW

Podczas wernisażu odbyła się premiera videoartu przygotowanego przez Lecha Majewskiego specjalnie na „Wrocławską Europę” i inspirowanego obrazem Bartłomieja Strobla Uczta u Heroda i ścięcie św. Jana Chrzciciela (videoart można oglądać przez cały czas trwania ekspozycji). Wystawie towarzyszy katalog, w którym znajdują się eseje dotyczące malarstwa, złotnictwa, kostiumologii, literatury i muzyki z epoki wojny trzydziestoletniej.

Więcej informacji o „Wrocławskiej Europie” na stronie www.wroclawskaeuropa.pl

Wystawa czynna do 31 grudnia 2016 roku.

Powrót
drukuj wyślij facebook