Portrety i wizerunki księżnej Marszałkowej Izabelli Lubomirskiej

Wystawa w Zamku w Łańcucie


Muzeum-Zamek w Łańcucie 200. rocznicę śmierci Izabelli z książąt Czartoryskich księżnej Lubomirskiej (1736-1816) upamiętnia pierwszą w historii wystawą jej portretów i wizerunków.

Jest to kolejna, czasowa wystawa poświęcona postaci związanej z zamkiem łańcuckim i jego historią. W roku 2015 był nią hrabia Jan Potocki uczony, pisarz i podróżnik, a w 2016 jest nią księżna Marszałkowa, właścicielka zamku przez ostatnie 33 lata jej życia, który jak żaden inny swój dom z tak wielką kreatywnością  przebudowywała, urządzała i zapełniania gromadzonymi przez siebie dziełami sztuki.

Księżna Izabella Lubomirska na portrecie Per Kraffta, 1767r., Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, źródło: katalog zbiorów

Wystawa trwająca od 9 września do 16 października zaaranżowana w Jadalni nad Bramą, w specjalnie zaprojektowanej scenografii zaprezentuje blisko 40 portretów ukazujących księżną od jej młodości po ostatnie lata życia, pędzla min. Louis Marteau, Per Kraffta, Alexandra Roslina, Élizabeth Vigée-Le Brun, Carla Hummel de Bourdon czy Marcello Bacciarellego.

Księżna sportretowana w 1793 r przez  Élizabeth Vigée-Le Brun, kopia W. Śleńdzińskiego, Muzeum Zamek w Łańcucie

Poza należącymi do zbiorów Muzeum-Zamek w Łańcucie portrety księżnej pochodzą ze zbiorów: The Piniński Fundation - skąd użyczony został znany dotychczas tylko z archiwalnych fotografii wielkiej urody portret, do 1944 roku należący do zbiorów łańcuckich, z Fundacji imienia Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie, z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, z Narodowego Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu - niezwykłe miniatury księżnej z dawnych zbiorów książąt Lubomirskich z Przeworska, z Muzeum Narodowego w Warszawie - duży zespół portretów i miniatur Marszałkowej a także szkice Bacciarellego do jej słynnego portretu, z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - portret z historycznej kolekcji Stanisława Augusta, ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie - akwarela ukazująca kameralny koncert, z księżną grającą na klawikordzie, a ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie - wyjątkowy wizerunek księżnej, siedzącej na osiołku i rozdającej jałmużnę.

Carl Hummel de Bourdon, Miniatura księżnej z 1816 roku. Narodowy Zakład im. Ossolińskich we Wrocławiu

Wystawie towarzyszy publikacja Portrety i wizerunki księżnej Marszałkowej, pierwsza monograficzna poświęcona tematowi konterfektów Izabelli Lubomirskiej, wydana nakładem powołanego przez Muzeum-Zamek w Łańcucie w 2015 roku wydawnictwa Biblioteka dawnej Ordynacji Łańcuckiej, już trzecia wydana w jego ramach; poprzednie to Jubileusz Jana Potockiego i Biblioteka Julińska.

Aldona Cholewianka-Kruszyńska

Kurator wystawy

Powrót
drukuj wyślij facebook