wystawa stała dla muzeum Józefa piłsudskiego w sulejówku

9 lutego 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie, odbędzie się uroczyste podpisanie umowy z konsorcjum firm Ralph Appelbaum Associates, Inc., WXCA Sp. z o.o. i Platige Image SA, zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Przy podpisaniu umowy obecni będą: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezes Rady Ministrów, prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sekretarz Stanu Jarosław Sellin, Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztof Jaraczewski, Prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, Jacek Rusiecki, Burmistrz Sulejówka, Arkadiusz Śliwa, członkowie jury konkursowego, przedstawiciele Muzeum Józefa Piłsudskiego, zaproszeni goście z innych placówek muzealnych oraz przedstawiciele firm wchodzących w skład konsorcjum projektowego: Ralph Appelbaum,  założyciel i właściciel amerykańskiej firmy Ralph Appelbaum Associates (RAA), Timothy Ventimiglia, szef berlińskiego przedstawicielstwa RAA, które weszło w skład zwycięskiego konsorcjum, oraz Frank Forell, koordynator projektu RAA, Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński i Krzysztof Budzisz reprezentujący pracownię WXCA, oraz Krzysztof Noworyta i Jan Pomierny z Platige Image.

Podpisanie umowy jest wynikiem wielu lat pracy zespołu historyków i muzealników z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku nad opracowaniem scenariusza wystawy stałej przy wsparciu zewnętrznych konsultantów naukowych. Jest kolejnym ważnym „kamieniem milowym” w realizacji wieloletniego programu rządowego pod nazwą „Budowa kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku”.

 

Przebieg konkursu

W 2014 r. ogłoszony został międzynarodowy konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy, do którego zgłosiło się trzynaście firm projektowych. Ostatecznie wpłynęło sześć prac, które zostały ocenione przez sąd konkursowy, obradujący pod przewodnictwem prof. Doroty Folgi-Januszewskiej, w którego składzie znaleźli się m.in.: Janusz Byszewski, Sławomir Idziak, dr Ewa Klekot, dr Piotr Majewski (przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Allan Starski, Wojciech Tomczyk (przedstawiciel Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego), Marcelo Andino Velez i Jakub Woynarowski. Szczegóły przebiegu konkursu oraz archiwum znajduje się TUTAJ.

Po rozstrzygnięciu konkursu autorzy dwóch najwyżej ocenionych prac zostali zaproszeni do negocjacji bez ogłoszenia. Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymało konsorcjum firm Ralph Appelbaum Associates, Inc., WXCA Sp. z o.o. i Platige Image S.A. Oferta tego konsorcjum została także uznana za najkorzystniejszą w postępowaniu przetargowym. Są to podmioty reprezentujące najwyższy poziom w dziedzinie projektowania wystaw i posiadające międzynarodowe doświadczenie w tym zakresie.

Amerykańska firma Ralph Appelbaum Associates ma 35 lat praktyki w tworzeniu muzeów oraz wystaw na całym świecie (ok. 500 realizacji), posiada przedstawicielstwa w Nowym Jorku, Londynie, Pekinie, Berlinie i Moskwie. Firma zrealizowała obiekty w 33 krajach na sześciu kontynentach.

Polska pracownia architektoniczna WXCA jest autorem m.in. budynków nowego kompleksu muzealnego w warszawskiej Cytadeli, pawilonu Miejsca Pamięci w Palmirach, Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, uznanego za najlepszy obiekt użyteczności publicznej w Europie 2015, oraz zwycięskiej koncepcji w międzynarodowym konkursie na projekt Bałtyckiego Parku Sztuki w estońskim Pärnu.

Platige Image to utytułowane polskie studio kreatywne, które przygotowało m.in. animację „Miasto ruin” opracowaną dla Muzeum Powstania Warszawskiego oraz animację „Bitwa pod Grunwaldem” – dla Muzeum Narodowego w Warszawie na obchody 600. rocznicy bitwy. Jest ono również współautorem zwycięskiej koncepcji wystawy stałej Muzeum Historii Polski.

Źródło: muzeumpilsudski.pl/
Powrót
drukuj wyślij facebook