Chleb wolnościowy Komiks o więźniach Majdanka

Publikacja Muzeum na Majdanku

W 75-lecie swojego istnienia Państwowe Muzeum na Majdanku wydało komiks oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Stworzył go artysta Paweł Piechnik, który w komiksie Chleb wolnościowy zestawił zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin.

Tytuł wydawnictwa nawiązuje do sformułowania używanego przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało ono chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności. Z przytoczonych relacji wyłania się obraz tego, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie – szeroko pojętej nadziei wolności.

Materiały prasowe muzeum

Tym, co wyróżnia komiks Chleb wolnościowy spośród innych podobnych publikacji, jest połączenie walorów artystycznych z warstwą edukacyjną, która przybliża dzieje autentycznego miejsca pamięci. Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

Premiera komiksu odbędzie się 11 maja 2019 r. podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Peowiaków 12, wstęp wolny). O godz. 13.00 odbędzie się spotkanie autorskie, a bezpośrednio po nim, o godz. 14.00, Paweł Piechnik poprowadzi warsztaty komiksowe. Spotkania promocyjne odbędą się też w ramach największych wydarzeń komiksowych w Polsce, m.in.: Komiksowej Warszawy, Festiwalu Komiksu w Łodzi i Falkonu.

Materiały prasowe muzeum

Już dziś na ulicach Lublina oglądać można natomiast wystawę towarzyszącą wydaniu komiksu. 15 plansz Chleba wolnościowego znalazło się w różnych lokalizacjach w całym mieście. Wystawa będzie udostępniana do 25 maja, a Muzeum organizuje również spacery z przewodnikiem wiodące jej trasą

Powrót
drukuj wyślij facebook